Kontaktuppgifter

Sparre Gymnasium
Kemistvägen 32
183 79 Täby

E-post: skolan@sparregymnasium.se
Tel: 076-7078833
Tel: 08-559 234 40

Vi har som ambition att svara så snabbt vi kan, oftast inom tre dagar.

Kontakta oss

[caldera_form id=”CF59661974bab63″]

Synpunkter & Utvecklingsarbete

För att ständigt kunna utveckla Sparre Gymnasium till en bättre skola är det viktigt att vi får ta del av dina synpunkter, både positiva och negativa. Alla synpunkter kommer att följas upp så snart som möjligt och du kommer att få information om vilka åtgärder som vidtagits.

Mejla dina synpunkter till kvalitetsansvarig:

Hitta till oss

Från T-Centralen

Ta tunnelbanans röda linje mot Mörby centrum. Gå av vid Tekniska högskolan och ta därefter Roslagsbanan mot Österskär. Gå av vid Galoppfältet, gå upp mot Circle K och Täby enskilda så du befinner dig på Kemistvägen. Gå därefter uppåt i cirka fem minuter tills du ser en stor byggnad som det står Täby Park Hotel på. På baksidan ligger Sparre Gymnasium.

Från Åkersberga

Ta Roslagsbanan och gå av vid Galoppfältet. Gå sedan upp mot Circle K och Täby enskilda så du befinner dig på Kemistvägen. Gå därefter uppåt i cirka fem minuter tills du ser en stor byggnad som det står Täby Park Hotel på. På baksidan ligger Sparre Gymnasium.

Från Vallentuna

Ta buss 610 och gå av vid Stockholmsvägen. Gå ner genom gångtunneln
och följ gångvägen upp mot höger. Efter en stund ser du en stor tegelbyggnad på vänster sida och en gångväg som leder upp mot den. Gå in där, gå mot byggnaden och snart kommer du se Sparre Gymnasiums skylt.

Från Vaxholm

Ta blåbuss 670 mot Stockholm och gå av vid Roslags näsbys trafikplats. Ta
därefter bussen 610 mot Vallentuna och gå av vid Stockholmsvägen. Gå ner genom
gångtunneln och följ gångvägen upp mot höger. Efter en stund ser du en stor tegelbyggnad
på vänster sida och en gångväg som leder upp mot den. Gå in där och gå mot byggnaden
och du kommer se Sparre Gymnasiums skylt.